Выберите дату
20 февраля 2009
Увеличить шрифт Уменьшить шрифт На печать

Чи скоротить харківська міська влада стаціонар протитуберкульозного диспансеру?

Нагадаємо: у міському клінічному протитуберкульозному диспансері №1 з чотирьох існуючих стаціонарів в цьому диспансері з 1 березня закриваються три, з 5 амбулаторних відділень — два. При цьому кількість стаціонарних ліжок зменшується з 575 до 230. І їх заступник міського голови лікар-епідеміолог за фахом Ігор Шурма публічно обіцяв скоротити до 1 липня. При цьому він неодноразово заявляв, що всі хворі будуть переведені до обласних закладів, а всі медичні працівники міста — працевлаштовані. Проте в обласних протитуберкульозних закладах в наявності 920 ліжок (з них тільки 320 — безпосередньо в області), і ці заклади переповнені: в області масштаби туберкульозу значно більші, ніж в місті. Не дотримуються санітарні норми — 7 кв. м. на одного хворого; в реальності 3.5 кв. м. і навіть ще менше.

Пан Шурма обґрунтовує скорочення стаціонару відсутністю коштів в міському бюджеті, які необхідні для будівництва об'єктів, передбачених для проведення Євро-2012, і статтею 90 Бюджетного кодексу, за якою протитуберкульозні заклади мають фінансуватися з обласного бюджету. Він каже, що місто готове віддати весь диспансер №1 на баланс області. Але обласна влада відмовляється від цього, стверджуючи, що не має 30 млн. грн. на утримання міського диспансеру №1.

Проти такої «реорганізації» виступили хворі, лікарі, вчені двох профільних кафедр фтизіатрії — Харківського національного медичного університету і Академії післядипломної освіти, комісія Міністерства охорони здоров'я. 6 лютого на нараді в Міністерстві охорони здоров'я під головуванням міністра Василя Князевича було прийняте рішення: рекомендувати міському голові Харкова М.М.Добкіну призупинити дію наказу про реорганізацію міського диспансеру №1, рекомендувати голові Харківської облдержадміністрації взяти на баланс області міський диспансер №1, звернутися до Міністерства фінансів щодо виділення 30 млн. грн. з резервного фонду Кабінету міністрів України для фінансування протитуберкульозних установ Харківської області. Проте, ігноруючи усі ці заперечення та рекомендації, начальник міськздраву Сороколат дав наказ підготувати списки хворих на виписку з трьох стаціонарів, що ліквідуються, до 27 лютого.

Ці дії міської влади грубо порушують Конституцію і законодавство України: статтю 49 Конституції, в якій чітко сказане, що «існуюча мережа закладів здоров'я не може бути скорочена», наказ Міністерства охорони здоров'я № 314 від 28.10.1998, п. 1.1. якого попереджає: «Припинити необґрунтований процес скорочення ліжок в протитуберкульозних закладах. Реорганізацію цих закладів проводити у виняткових випадках, з урахуванням захворюваності та смертності внаслідок туберкульозу», п.3 Указу Президента України №132/2006 від 18 січня 2006 р. «Про заходи щодо підвищення ефективності боротьби з небезпечними інфекційними хворобами», який передбачає «забезпечення фінансування протитуберкульозних закладів в необхідних обсягах», Закон України «Про затвердження Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007—2011 роках» (одним з основних завдань Програми є «координація роботи... органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування... у сфері запобігання поширенню туберкульозу»), статтю 6 Закону «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз»,за якою вона, зокрема, повинна забезпечити «доступність і безоплатність надання протитуберкульозної допомоги громадянам України, хворим на туберкульоз та інфікованим мікобактеріями туберкульозу, в комунальних протитуберкульозних закладах» та інші нормативних актів. Не кажу вже про 3-ю статтю Конституції, яка декларує, що життя і здоров'я людини є найвищою соціальною цінністю. На тлі скорочення протитуберкульозних закладів здоров'я в Харкові вона виглядає суцільним лицемірством.

Ліжковий фонд жодним чином не можна скорочувати! Навіть без цієї «реорганізації» наявних на початок року в місті та області 1425 ліжок не вистачає, бо кількість бацилярних хворих росте і в 2009 році склала 1702 хворих (718 — в місті, 984 — в області) з 4728 хворих на туберкульоз в активній формі. З цих 1702 мають бути в стаціонарі постійно 613 хронічних полірезістентних хворих, бо протягом року кожен з таких хворих може заразити до 20 інших. І щодня з'являються ті, хто захворів вперше... У 2008 р. на туберкульоз в Харківській області захворіло 1936 жителів, в активній формі - 1810, з бактеріовиділенням — 847, деструктивні форми - 774, рецидив — 398 хворих. 554 хворих померло.

За такої «реорганізації» дуже загрозливі тенденції, які проявилися в Харківській області — зростання бактеріовиделітелів, зростання смертності взагалі, і зокрема тих, хто не був на обліку в протитуберкульозних закладах — остаточно зроблять епідемію туберкульозу неконтрольованою, і замість Євро-2012 в Харкові буятиме пандемія.

Прокурор Харківської області Василь Сінчук дав доручення міській прокуратурі опротестувати наказ про скорочення ліжкового фонду диспансеру №1. А тим часом хворих вмовляють погодитися на переведення до обласних протитуберкульозних установ. Але ж вони переповнені!

Куди переведуть хворих зі стаціонарів, що закриваються? Питання залишається без відповіді.

Євген Захаров, Права Людини

Опубликовано: Редакция в 08:30 20.02.2009. Метки: , , .
Add to Google