Выберите дату
08 мая 2009
Увеличить шрифт Уменьшить шрифт На печать

Iспанські розробники космічної апаратури відвідали фізико-технічний факультет ХНУ

Наприкінці квітня Харківський національний університет ім. Каразіна відвідала делегація фахівців політехнічного факультету університету м. Алкала, що в 30 км від столиці Іспанії, Мадриду. www.univer.kharkov.uaТри провідних розробника в галузі телекомунікаційних систем, програмного забезпечення для гнучких високо інтегрованих схем на протязі тижня проводили спільні роботи з науковцями сектору космічних досліджень фізико-технічного факультету в рамках виконання гранту Українського науково-технологічного центру. Це був початок втілення в життя ідей фізтехівців — розробити компактний сучасний прилад нового покоління для вимірювань поглинених доз іонізуючого випромінювання, потоків енергійних часток в навколишньому середовищі та вивчення феноменів одноразових збоїв в роботі електроніки під впливом зарядженої радіації.

Закордонний партнер проекту, професор кафедри автоматики політехнічного факультету Даніел Мезіат Луна, був приємно здивований не тільки рівнем підготовки до проведення спільних робіт з налагодження сумісної роботи лабораторного екземпляру приладу, але й технічним оснащенням підрозділу, обізнаністю спеціалістів в різних тонкощах етапів розробки й налагодження устаткування. Адже спрацював попередній досвід — розроблення й виготовлення супутникового телескопу СТЕП-Ф для російського космічного апарату „Коронас-Фотон". Але й сам партнер та його підлеглі приїхали не з пустими руками — привезли модуль цифрової обробки інформації майбутнього приладу, пуско- налагоджувальний комплекс апаратури, спеціальне програмне забезпечення.

З легкої руки одного з провідних науковців кафедри фізики Університету м. Алкала професора Хосе Медіни прилад отримав назву SIDRA, тобто супутниковий прилад для детектування радіації та вивчення одноразових збоїв електроніки. Після напруженої тижневої роботи вдалося не тільки інтегрувати дві його частини, що розроблювались в протилежних кутках Європи, але провести експеримент з управління одної частини з боку іншої.

Про серйозність намірів створити прилад майбутнього покоління говорить те, що група космічних досліджень університету м. Алкала на своєму веб-сайті https://srg.aut.uah.es розташувала сторінку під назвою «SIDRA», з якої можна більше дізнатися про прилад та хід спільних робіт.

Попереду — найважливіше в розробці приладу SIDRA: калібрування за допомогою радіоактивних джерел та на прискорювачах енергійних часток, проведення експериментів з вивчення радіаційної стійкості мікросхем оперативних запам'ятовуючих пристроїв, проведення термо вакуумних та механічних випробувань, тощо. Але перший позитивний досвід — отримано!

Довідково. Університет міста Алкала досить відомий в Іспанії — йому вже більше 500 років, налічує понад 15000 студентів на багатьох факультетах, розташованих не тільки в різних кутках і центрі міста, а в сусідніх провінціях, і навіть в Мадриді. Саме місто також чарівне, історичне, привабливе для роботи, навчання, життя, туризму. Досить сказати, що найбільш відомий письменник Іспанії Мігель Сервантес — автор знаменитого «Дон Кіхота» народився в Алкалі.

Відділ зв'язків з громадскістю ХНУ

Опубликовано: Редакция в 18:07 08.05.2009. Метки: , , .
Add to Google