Выберите дату
18 мая 2009
Увеличить шрифт Уменьшить шрифт На печать

Виставка сучасної литовської фотографії у Муніципальній галереї

Перша виставка сучасної литовської фотографії у Харкові — це проект трьох відомих представників середнього покоління литовської фотографії — Гінтаутаса Трімакаса, Ремігіуса Трейгіса, Альвідаса Лукіса — «Погляд ТТЛ», що відбудеться у Харківській муніципальній галереї з 19 до 30 травня.

Це продовження «Осені сучасної литовської фотографії», яка розпочала своє експонування з осені 2008 року у межах «Днів Литви в Україні 2008» у Києві.

В жовтні 2008 року у київській галереї «Soviart» була відкрита виставка робіт легенди фотографії Литви — Вітаса Луцкуса (1943 — 1987), потім у листопаді того ж року — відбувся проект сучасної литовської фотографії «Погляд ТТЛ», який у лютому 2009 був представлений для шанувальників фотомистецтва у Чернівцях. З 19 травня «Погляд ТТЛ» буде презентуватися в енцеклодійному місті української фотографії — місті Харкові.

«Погляд ТТЛ» — це спільний проект Гінтаутаса Трімакаса, Ремігіуса Трейгіса ta Альвідаса Лукіса, риси яких почали формуватися у дев'ятому десятилітті XX ст. Майже виключним простором творчості митців стали виставочні зали та галереї. Відмовившись від традиційного у Литві напрямку репортажу, вони працюють у напрямку експериментів з фотоматеріалом, змістом зображення та інтерпретації відносин пластики. Поступово сформувались ідеї фотографії не лише як засобу візуальної інформації, а й елементу, об'єкту, що інсталюється у просторі, ідеї. Тому творчості цих авторів характерні риси різних областей мистецтва. Часто їх твори тим чи іншим аспектом перегукуються з графікою, живописом, скульптурою, або з сучасними електронними медіа.

Причина задуму цих відомих литовських фотомитців — бажання заглянути у більше ніж за десятиліття надбаний досвід спілкування. «ТТЛ» означає не лише скорочення прізвищ. Це технічний термін фотографії, який застосовується для визначення виміру експозиції. Тому, за висловом авторів: «Можливо, що у цій „експозиції“ щось накопичено».

«Гінтаутас Трімакас вишукано нюансує відносини світла і створених ним градацій тонів. На вигляд абстрактні роботи, у конкретних просторах створюють дуже конкретні значення „тут і зараз“. Оригінальні пейзажі Ремігіюса Трейгіса своєю формою балансують між графікою й фотографією, але його зображення повні субтильних кодів мови фотографії. Роботам Альвідаса Лукіса притаманний підтекст відносин часу й речі. Експериментуючи з різними фотоматеріалами, він намагається акселерувати враження течії часу» — каже Аташе з питань культури Литовської Республіки в Україні та Грузії др. Габріеле Жайдіте.

ТТЛ — проект, що вже побував на не одному експозиційному просторі. З 2002 р. «ТТЛ погляд» демонструвався у Вільнюсі, Каунасі, Стокгольмі і Нью Йорку.

Об'єднані однією назвою виставки, на кожному новому місці отримують нові, відмінні риси. Залежно від місця і привезених робіт, виставка створюється так, ніби фотографії опинилися в житловому приміщенні і надають йому не тільки затишок, але й особливості. Створення виставки стає ніби Jamsession, джазове тріо, в якому кожний пропонує свою тему в продовження іншим.

На відкритті виставки в перший раз на Україні відбудеться презентація серії фотознімків Gintautasa Trimakasa, над котрою фотограф працював у 2007 — 2008 роках у чотирьох містах: Вільнус, Кёльн, Львов i Клайпеда.

Харківська муніципальна галерея

На фото: фрагмент плаката виставки

Опубликовано: Редакция в 15:29 18.05.2009. Метки: , , .
Add to Google