Выберите дату
18 июня 2009
Увеличить шрифт Уменьшить шрифт На печать

Затухла Просвіта

Критерієм корисності для суспільства будь-якого об'єднання громадян є його авторитет серед людей. Це стосується і ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка. На Харківщині уникають мати справи з «Просвітою» давно: доктори і кандидати наук, письменники і вчителі, медики та інженери. Від неї «шарахаються» студенти, звичайні небайдужі до української ідеї люди, які знають про її існування у нашому регіоні. Дивно?

13 червня 2009 року в Українському культурному центрі у Харкові відбулась цікава вистава на українські мотиви. Глядачів та виступаючих було трохи менше ста. Причому значну частину із них складали чомусь так звані «російськомовні» молодики зі скандальної організації, закамуфльовано названої «Патріот України». Натомість чомусь не було на оргзаході дуже багатьох організаторів і колись авторитетних активістів поважного товариства зі 140-річною історією. Не було й представників молодіжного крила — «Молодої Просвіти». Між тим, саме 13 червня мала відбутися звітно-виборча конференція Харківського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта», яка начебто й відбулася...

Парадоксально, але цікавим дійство було саме тим, що його головний актор і режисер в одній особі, формальний голова організації, доктор фізико-технічних наук Анатолій Миколайович Кондратенко (він чомусь полюбляє, щоб його звали Анатолій Миколович Кіндратенко) зробив усе, щоб вистава була справжнім фарсом. На це в нього були свої вагомі причини.

Близько двадцяти хвилин пустопорожнього розбазікування мали становити собою звіт голови. Тут треба сказати, що ігноруючи положення Статуту, Кондратенко запровадив у громадській організації авторитарні методи управління, припинивши діяльність Правління і Ради, обраних конференцією у 2005 році. Тому говорив переважно про себе, а не про організацію, причому примудрився так і не згадати ані про суму коштів, яку йому «довелося освоїти», ані тим більше про конкретні справи, якими мала займатися організація, що представляє кількамільйонний регіон.

Річ у тім, що Харківське об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» є частиною організації, яку очолює депутат Блоку Тимошенко Павло Мовчан. У 2009 році з державного бюджету забезпечено пряме фінансування Товариства на сумму 3 млн 200 тис. грн. на просвітницьку діяльність. Минулого року ця сума була більшою (ще не йшлося про фінансово-економічну кризу, а ще раніше держфінансування було у кілька разів більшим). Враховуючи ж, що звітно-виборчі конференції не скликалися вже кілька років поспіль (від того самого 2005 р.), то йдеться про суми чималенькі. Крім цього, Харківська «Просвіта» не залишилась поза увагою української діаспори, яка теж надавала посильну матеріальну підтрим- ку.

І що, думаєте, хто-небудь із присутніх запитав А. Кондратенка про те, який стан справ із фінансуванням, з орендою та суборендою приміщень? Виявляється, ніхто. Як таке можливо? Дуже просто: на «конференції» не були представлені делегати районних осередків, бо їх ніхто не обирав і не висував. Усі були «свої».

Свого часу активні просвітяни намагалися привернути увагу центральних органів до неподобств у регіональному осередку. На жаль, голова «Просвіти» П. Мовчан та Інспекція ВУТ «Просвіта» проігнорували пропозицію про проведення дострокової конференції у Харкові. Тим самим вони значною мірою взяли на себе відповідальність за нинішні та завтрашні «дії» харківських горе-просвітян. На «конференції» 13 червня продовжено повноваження «вічного голови».

Але чим насправді займається тепер «Просвіта»? Чималі гроші, великий офіс у престижному місці — центрі Харкова та використання авторитетного ресурсу організації на приватні та іноді взагалі антигромадські цілі призвели до того, що в організацію прийшли люди, які, так-сяк граючи роль українських патріотів-просвітян, проникли на керівні посади Товариства. Копіткою та настирливою «працею» вони під різними приводами позбувалися членів товариства, які активно та щиро працювали на українську справу. Одночасно з цим запрошуючи не лише до лав організації, а й до керівних органів собі подібних. Зрештою, на теперішній час Харківська «Просвіта» фактично перетворилась на цілком протилежну своїм статутним завданням організацію.

По суті, можна констатувати факт повної відсутності статутної діяльності, проте активно проводиться замовна дискредитаційна діяльність. Переважну більшість товариства складають люди, які мають дуже віддалений стосунок до просвітницьких ідей та об'єднані в сумновідому організацію «Патріот України».

У середині минулого століття для дискредитації діяльності УПА створювались спеціальні загони НКВД, які одягали форму УПА та чинили злочини серед мирного населення. Ідеї щодо методів теперішньої «інформаційної війни» мають деяку схожість. Далекі від української ідеї особи одягають форму з українською та (!) німецькою символікою, називаючи себе «крайньо-правими, радикалами та націоналістами» додають до цього гасла, які трактуються як расистські. Кілька заходів, показаних по телебаченню плюс фото в Інтернеті — і готова формула «націоналіст = нацист = фашист = маргінал». Не важко здогадатися, кому потрібний такий усталений образ українського патріота.

Псевдопатріоти України займаються й дещо іншим. Так, 3 червня 2009 року пять-шість «сміливців» з цього угрупування на чолі зі своїм ідеологічним референтом Олегом Однороженком вистежили українського громадського діяча, Олексія Корнєва, коли він ішов один, раптово напали та тяжко його побили (Олексій отримав струс мозку, зламані ребра та ніс, сколи на зубах). За цим фактом порушено кримінальну справу, триває слідство. Чи не за подібні вчинки Кондратенко через 10 днів після цього побиття зробив Однороженка своїм заступником?

Цікавий нюанс. Часто Кондратенко, будучи натхнеником і благодійником «творчості» псевдопатріотів, коли доречно, коли недоречно, згадує про неприпустимість допускати іноземців на відповідальні посади в Україні, віддавати власний життєвий простір не етнічним українцям. Цим твердженням він доводить, що не пов'язує своє майбутнє з Україною. Чому? Та тому що його донька одружена за неукраїнцем, та разом із дітьми живе вже багато років у Швейцарії. Чи потрібна буде онукові-полукровці Україна з її мовою?

За час свого головування Кондратенко «зумів зорганізувати» максимальне вичавлення матеріальних ресурсів організації (бюджетне фінансування, пожертви) так, що Просвіта стала банкрутом. Зловживаючи посадою голови Товариства та отримавши в оренду приміщення в гарній місцині у центрі Харкова, він одразу віддав більшу частину площі у суборенду, вичікуючи влучний час, коли можна буде переуступити права основного орендаря за відповідну винагороду. Влітку 2008 року рішення віддати приміщення було вже остаточним. Для цього Кондратенком було підписано договір про підвищення орендної плати втричі! Розрахунок простий — плата завелика, за борги виселяють, таким чином технічно переуступається право оренди.

Правда, тоді ще стали на перепоні деякі нечисленні активісти Просвіти, які бажали зупинити оборудку. Щоб вони не заважали, приміщення «охороняли» від строптивців саме члени організації «Патріот України». Зрозуміло, що хоча суборендарі й платили гроші, сам Кондратенко за орендоване приміщення не платив. Наразі заборгованість по оренді приміщень уже складає суму понад 100 тис. грн. Листом № 5475 від 12.16.2009 орендодавець — Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради — поставило умови щодо сплати боргу (який все одно буде примусово стягнено через суд) та виселення із приміщення на вул. Римарській, 18. Речі з офісу вже пакують та вивозять.

Таким чином, саме 13 червня Харківська «Просвіта», цілком затухла.

Роман Черемський, «Український простір»

Опубликовано: Редакция в 08:19 18.06.2009. Метки: , .
Add to Google